Поради фахівця: Щоб колорадського жука не мати, треба сусіда контролювати

Волинський фанат картоплі розповів, як вберегтися від цього набридливого смугастого шкідника та зібрати хороший урожай бульби.

Завідувач сектору технічних культур та картоплі Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Віталій Пахольчук цього року до Дня науки був удостоєний Почесної відзнаки Національної академії аграрних наук України. Для науковця-аграрія вона вважається найвищою нагородою. Під час зустрічі, з нагоди цієї вагомої події, він дав відповіді й на питання, які цікавлять багатьох людей. Адже сьогодні кожен, чи то на городі, чи то на дачі, має картоплю. 

-Які сорти Ви вирощуєте на своїй присадибній ділянці до столу?

-Маю певні вподобання. Це – голландський сорт «Санте», з жовтим м’якушем, нематодостійкий, смачний і дуже стійкий до вірусних захворювань. Я його завіз самий перший в Україну з Білорусії. Це було в 1991 році. Деякі люди інших сортів не признають. Полюбляю ще один ранньостиглий, чудовий сорт «Аносте». Цього року маю вже велику площу нових сортів «Солоха» й «Хортиця» з фіолетовим та червоним забарвленням м’якуша. З них можна такі страви готувати, що пальчики оближеш. 

-Власне, про ці два сорти. Люди ними цікавляться, але ставляться з настороженістю. Я чула таке припущення, що їхні яскраві кольори всередині – це може бути результат вмісту ГМО.

-Ні, це картопля звичайної селекції, виведена Інститутом картоплярства. Вона, навпаки, дуже корисна для організму, адже має антиоксидантну дію. А генномодифікована – це та, яку жук не їв. Такі сорти були модними в 1994-1995-х роках. Не можу сказати про цю картоплю, що це було щось хороше. Але на Волині її, певно, вже немає.

-До речі, про колорадського жука. Я розумію, що цього набридливого шкідника ми навряд чи позбудемося назавжди, але як хоча б звести до мінімуму його присутність на полях?

-Знаєте, німці з ним дуже легко борються. Там ще в 70-х роках держава й уряд прийняли рішення за командою фітосанітарних служб зобов’язати всіх, хто займається картоплярством, проводити одночасний обробіток посівів проти колорадського жука. І їм тепер достатньо однієї обробки за сезон. А в нас обов’язково знайдуться 3-5 городів, власникам яких руки не дійшли обприскати картоплю. І цей жук, не знищений, з’їдає бульбу, протягом двох тижнів знову дає потомство, яке летить на сусіднє поле яйця відкладати. Він може долати відстань і 5, і 10 кілометрів. І мусимо ми обприскувати 2-3 рази. Я завжди всім розказую: вирощуєте картоплю, то мусите дивитися й за сусідом.  

      -Я думаю, всім буде цікаво почути від вас якісь поради щодо того, як виростити непоганий врожай бульби.

-Рекомендації дуже прості. Перша – це вибір насіння. Його треба брати тих сортів, які сподобалися, і купувати тільки в спеціалізованих насіннєвих господарствах. Друге – це дотримання технології вирощування. Якщо придбав насіння, слід поцікавитися, яка повинна бути площа живлення для цього сорту, тобто, ширина міжрядь і відстань між бульбами в рядку. Тільки за рахунок неправильної схеми посадки автоматично втрачається відсотків 30-40 від того врожаю, який можна мати.

Всі міжрядні обробітки повинні бути завершені до фази бутонізації. Якщо людина під час цвітіння починає підгортати картоплю, вона обриває вже зав’язані бульбочки.

Треба розуміти, що немає картоплі, в якій генетично закладено, що вона гниє. Є господарі, які доводять до цього. Наприклад, нині склалися сприятливі умови для розповсюдження фітофторозу. Це – холодні ночі, жаркі дні, висока вологість. За спекотної погоди в того, хто не провів обробітку проти фітофтори, за два дні вся картопля почорніє. А листя «накриється» - врожаю нема. Якщо на фазу цвітіння було 200 центнерів з гектара, то на цьому й лишиться. 

Ірина РЕПЕТУХА.

Фото автора.

 

keyboard_backspaceПовернутись
insert_invitation21.07.2017
remove_red_eye305 camera_alt0
валентин 21.07.2017 21:50
Де в Луцьку можна придбати хороші сорта картоплі.???.
Залиште свій коментар
check
Топ-новини