Таємниці Цуманської пущі: край українських повстанців та столітніх дубів.

З кожним роком ми все більше віддаляємося від доленосних подій Другої світової війни, але пам'ять щораз повертає у часи більш як 70-річної давності. Донині відреставровані та збережені унікальні спорудження часів війни кличуть до себе юне покоління, щоб розповісти, якою ціною виборювався мир на нашій волинській землі. Серед таких – урочище Лопатень, де знаходиться меморіальний комплекс, який цього року відзначив 50-річчя з часу заснування. Відоме своїми героїчними діями місце партизанської слави знаходиться на території Ківерцівського Національного природного парку «Цуманська пуща», що розкинувся у межиріччі Стиру та Горині й займає площу понад 33 тисячі гектарів.

БІЛЬШЕ ФОТО - ТУТ

БІЛЬШЕ ФОТО - ТУТ

Завдячуючи небайдужим волинянам до історичного минулого свого краю, знайомства учасників туристичного гуртка однієї з луцьких шкіл із природним ландшафтом Цуманської пущі, автор цих рядків мала можливість згадати свої шкільні роки та помандрувати з юними у привабливий край Ківерцівщини…

Де ж ви, чорні лелеки?

Погожий осінній день видався на славу, коли туристична група на чолі з пані Русланою, допитливим головою районної ГО «Спілка Чорнобиль» Федором Рузаком, працівниками природного парку – двома Максимами, які виступили чудовими гідами у мандрівці, зупинилася біля водойми. Де ж ви, чорні лелеки? Цих красивих гордовитих птахів хотів побачити кожен мандрівник. Але на лісовій водоймі, де, зазвичай, збирається різноманітний пташиний базар, було напрочуд тихо. Лише помутнівши водяні хвилі прибігали до берега, відкачували назад, ніби нагадуючи, що незабаром настане холод. А відтак, помандрували наші пернаті у теплі краї. Як розповіли спеціалісти, у літню пору вони тут дуже полюбляють відпочивати. 

БІЛЬШЕ ФОТО - ТУТ 

Могутні дуби – німі свідки минулого

І час ніби зупинився, бо його ніхто не рахував. Наступна зупинка автобусом відбулася у лісовому масиві, а далі - пішохідна мандрівка. Щонайперше група побувала біля 100-річного дуба, але найцікавіше чекало попереду. Здивуванню і дорослих, і юних туристів не було меж, коли всі побачили майже 500-літнього старого дубового велетня, пошкодженого, вірогідно, блискавкою, з вигорілою серединою, але – живого, бо його осіннє листя ще де-не-де проглядалося вгорі. Визначення віку старожила сантиметром зацікавило всіх, бо не кожен знав, що один сантиметр дорівнює року. 

БІЛЬШЕ ФОТО - ТУТ

Гриби, екологічна стежка, цікаві розповіді…

Раділи діти, коли у їх пакети акуратно клалися грибочки, ділилися знахідками, насолоджувалися природою. Кмітливим виявився школяр із ЛищаМаксим Вітер, який умів розрізняти їстівні і неїстівні гриби. Непомітно подолали п’ятикілометровий маршрут, де кілька хвилин перепочили біля автобуса. І вже по тому з якою інтонацією звучала розповідь екскурсоводів про заключний етап маршруту, діти зрозуміли, що це – святе місце.

БІЛЬШЕ ФОТО - ТУТ

Урочище «Лопатень»       

БІЛЬШЕ ФОТО - ТУТ

Сьогодні тут тихо і загадково… Відчувається, що ківерчани свято бережуть героїчні події наших захисників, відважних партизанів, які боронили рідну землю від ворогів. В урочищі, що знаходиться за 54 кілометри від нашого обласного центру, діє меморіальний комплекс «Партизанська Слава». Без зайвої метушні, гамірливості, крок за кроком, туристи ознайомилися з частинкою бойової слави своїх дідів, побачили землянки. Зокрема, штаб, командирську землянку, госпітальну, операційну… Колись, у роки війни, їх було 44.

Впевнена, що дітям надовго запам’ятається цікава мандрівка з незабутніми враженнями, смачним чаєм, смаженим на кострі салом і коли пані Руслана запитала, чи хочуть діти цього ж дня знову повторити маршрут, одноголосним було «ТАК».

Ніна КОСТРУБА.

Фото Лілії ВОРОБЙОВОЇ.   

БІЛЬШЕ ФОТО - ТУТ

 

P.S Більше фотографій шукайте у розділі ФОТОГАЛЕРЕЯ, натиснувши нижче позначку з фотоапаратом!!!! 

 

keyboard_backspaceПовернутись
insert_invitation10.10.2017
remove_red_eye561 camera_alt27
Залиште свій коментар
check
Топ-новини