Острів Кіпр: враження волинської мандрівниці

Кіпр - це  місце, що дивує потім. Не тоді, коли дивишся з ілюмінатора літака на землю, яку нервово очікуєш понад дві години, і не тоді, як оцінююче роздивляєшся по сторонах, щойно вийшовши з аеропорту… Кіпром починаєш насолоджуватися після кількох днів замилування  морем,  оголюючи  не тільки тіло, але й думки…Тільки перед собою і перед ним - Кіпром…

Кіпр – один із найбільших островів світу. Такого теплого Середземного моря, як біля Ларнаки (одне із міст) в моєму мандрівному досьє не було. Вода біля берега настільки нагрівалася сонцем, що море, мені, людині, яка боїться змерзнути в будь-яку пору року, не дозволяло відчути холоду. Тепло Кіпру не таке, як скрізь,це  видно й увечері. Зазвичай, прогулюючись берегом моря , накидаєш на плечі кофтину. Тут же це не потрібно – море і повітря самі тебе зігрівають… 

Пляж, на якому відпочивала, відзначений Блакитним прапором Європейської комісії з охорони навколишнього середовища. А це значить : тестування води, очищення піску, прибирання сміття. Пісок- сірий вулканічний, не липкий. Білий – на берегах Айя-Напи. Це місто-друга Ібіца, у ньому вирує дискотечний рух. 

  Кіпр - це не тільки пляж і море… Серпантин доріг гірського масиву Троодос дивував непередбачуваністю, трішки наганяючи страх і покору цим вершинам. Гори Троодос Південного Кіпру досить насичені рослинністю, навіть в дечому схожі на Карпати. Дуже багато кедрів. Унікальність лісів острова і в тому, що вони масово вирубувалися в минулому та самовідновлювалися кожні 80 років. Це відбувалося завдяки вулканічній породі, із якої  утворився гірський масив. Колись було море, тепер із дна моря -  гори.

А високо в горах розміщений монастир Кікос, який відомий тим, що всередині нього знаходиться чудотворна ікона Діви Марії, одної з трьох ікон, намальованих євангелістом Лукою (щоправда ікона  закрита для відвідувачів). Надзвичайно красивий  іконостас, оздоблення – в золоті. На території монастиря є і крамниця.

Кіпрські села зовсім нічим не нагадують  традиційне українське село. Кам’яні будинки, квіти в горщиках навколо, вузенькі вулички… Усе типово, як для Європи. Рогатої худоби тут теж ніде нема- заборонено.

Відомо, що з 1974 року територія Північного Кіпру була окупована турецькими військами. Ту державу, крім Туреччини,  в світі не визнано. Ніяк не оминеш такого: високо в горах (та проглядається звідусюди) викладено з каменю прапор Туреччини та невизнаної республіки - заради психологічного тиску на жителів Південного Кіпру-греків-кіпріотів. На кордоні поділеного острова такий же збір паспортів, якби ми заїжджали в іншу державу.

Місто Фамагуста - колись  один із найпопулярніших курортів Кіпру. Тепер воно відоме як місто – привид. Ні, тут живуть люди, національність – турки.Та є багато будинків, громадських споруд, які завмерли із 1974 року. Вони виглядають досі через розбиті шибки своїх господарів. 

Де був костьол- зараз мечеть. У православній церкві колишнього абатства Беллапаїс- музей(це одна із найкрасивіших пам’яток готичного мистецтва Кіпру). На території – кафе. Стінам цієї церкви я прочитала молитву - все, що змогла.

На турецькій частині острова височіє понад небо замок Іларіона, тобто його руїни. Спочатку це був монастир, але  сусідство із Єгиптом, Сирією, Лівією спричиняло постійні набіги арабських піратів, і тому монастир став фортецею. Краєвиди згори вражаючі, ніби  наздоганяєш море, а воно втікає геть. Відомо, що замок став «місцем дії» відомого мультфільму Уолта Діснея «Спляча красуня». 

Ця земля заманить до себе будь-кого. Так, тут багато росіян і любителів Радянського Союзу, чимало заробітчан із теренів колишнього Союзу. Але ж ніхто не їде сюди для того, аби висловлювати свою позицію і викрикувати гасла. Якщо ви налаштовані на мир, то й буде мир. 

Кіпр порізаний по-живому. На дві половини. А до того це ж була ще й англійська колонія, бази Англії розміщені на острові  досі.

 Земля, яку хочуть мати всі, бо вона – ласкава, адже тут народилася з морської піни красуня-Афродіта. 

Тетяна БОНДАР.

keyboard_backspaceПовернутись
insert_invitation27.07.2016
remove_red_eye278 camera_alt0
Залиште свій коментар
check
Топ-новини