Високопродуктивне картоплярство - за новітніми технологіями

На базі СГТОВ «Родючість-агро», що у Торчині, відбувся традиційний День поля, який завжди приурочують до найголовнішого свята нашої держави – Дня незалежності.
Треба зауважити, що нинішній рік є особливим для цього господарства, що займається вирощуванням картоплі. Сільгосптовариство відзначило п’ятнадцяту річницю свого існування, розширило асортимент наявних сортів до 70, а ще – стало членом Волинської торгово-промислової палати України і з цього приводу приймало вітання того дня.

Репутація «Родючості-агро», як порядного та добросовісного партнера, відома далеко за межами Волині. Керівник Володимир Шегедин розповідає, що до нього був дзвінок від фермера з Херсонської області. Той зателефонував, щоб подякувати за придбаний в господарстві сорт «Тирас». Мовляв, під одним кущем викопав по тридцять бульб. «Селянин заробив гроші, - каже Володимир Йосипович, - і ми від цього раді, адже знаємо, що наступного року знову приїде до нас по насіння». Але, наголошує, що п’ятий рік поспіль проводить День поля не задля виключно «піару» очолюваного сільгосппідприємства, а щоб картоплярі також мали можливість дізнатися про новинки в цій галузі, поспілкуватися, обмінятися досвідом, налагодити ділові контакти. І показує рукою на присутніх представників провідних компаній, що постачають агропромисловому комплексу засоби захисту та підживлення рослин, будують сховища та теплиці або реалізують та встановлюють холодильне чи вентиляційне обладнання.
Так би мовити, нове й прогресивне можна було побачити вже переступивши поріг будинку культури, де проходив захід. Поруч із відомими в Україні сортами картоплі від товариства, яке забезпечує українські господарства якісним посадковим матеріалам, у фойє для огляду були виставлені й такі, які в портфоліо фірми мають позначку «Nev». Це, зокрема, Воларе, Мадлен, Арізона, Есмі.
Під час теоретичної частини Дня поля, наприклад, прозвучала така корисна інформація, як на мене, що сьогодні погодні умови демонструють підвищення температури повітря та схильність до відсутності дощів влітку. Тому картоплярам було рекомендовано мати в своєму «арсеналі» посухостійкі сорти «другого хліба». Був озвучений один з таких – Щедрик. Від науковців прозвучало, що цей вітчизняний сорт минулого року навіть при малій кількості опадів дав добрий урожай. Усі присутні також дізналися про різні технології захисту картоплі з використанням новітніх препаратів як хімічного складу, так і біологічного походження.
А вже оцінити результати запровадження розрекламованих інновацій фермери та одноосібники мали змогу під час виїзду безпосередньо в поле. На дослідних ділянках вони дізналися більше про застосоване мінеральне добриво, що воно дуже добре себе проявляє на овочевих культурах і має хороше співвідношення «ціна-якість»; ознайомилися з ультрараннім сортом картоплі, який в’яже під кущем від 10 до 14 бульб, та з іншими перспективними сортами; побачили чисту від фітофторозу картоплю – після обприскування новітнім фунгіцидом, надзвичайно стійким до змивання опадами.  Останньою оглянули плантацію картоплі, вирощену без «хімії». Якщо коротко говорити про застосовану на цих двох гектарах біотехнологію, то вона полягає в тому, що ґрунт заселяють бактеріями і вони виробляють достатню кількість азоту, фосфору та фітогормонів росту, а також запобігають розвитку деяких грибкових хвороб. Володимир Шегедин не приховував, що спочатку не вірив у це органічне добриво, але ризикнув і переконався, що біопрепарати діють. Показує, що картопля досі вегетує й зелена. Каже, що цього року результатами біотехнології задоволений, але, щоб зробити більш детальні висновки, то треба ще рік-два проводити досліди.
Щоправда, були запитання, на які присутні спеціалісти не змогли сказати нічого втішного. Наприклад, як втримати хвощ польовий на посадках картоплі? Була відповідь, що по картоплі і буряках ще немає препаратів, які б контролювали цей бур’ян. Тож у цьому питанні є над чим працювати.
Під час Дня поля була висловлена така думка, що картопля – це не тільки «другий хліб» для українців, тобто, культура для проїдання. Вона також може приносити домогосподарствам хороший прибуток. І навіть від експорту за кордон. Голова Української асоціації виробників картоплі Микола Гордійчук у своєму виступі озвучує, що сьогодні в Євросоюзі прогнозується дефіцит картоплі на переробку в обсязі майже мільйон тон. І Україна, маючи сусідами певні європейські країни, могла б зайняти оцю нішу, постачаючи картоплю саме для переробних підприємств.
Але для цього селянину з року в рік потрібно отримувати стабільно високий врожай бульби. Як сказала заступник директора Інституту картоплярства НААН Тетяна Олійник, високопродуктивне картоплярство, за різних форм господарювання, може розвиватися тільки завдяки впровадженню науково-технічного прогресу. Власне, учасники Дня поля мали можливість у цьому переконатися.

Ірина РЕПЕТУХА.

keyboard_backspaceПовернутись
insert_invitation22.08.2016
remove_red_eye540 camera_alt30
Залиште свій коментар
check
Топ-новини